מעטפה ביולוגית להפחתת סיבוכים בהשתלת מכשיר קיצוב או דפיברילציה BioEnvelope

על המעטפה

BioEnvelope היינה מעטפה ביולוגית חדשנית שנועדה לענות לצורכי הרופאים המשתילים מכשירי קיצוב ודפיברילציה.   

מעטפה זו נבדקה מחקרית ונועדה להפחית  את אחוז הסיבוכים  לאחר השתלת קוצב לב או דפיברילטור בגוף המטופל, הסיבוכים בזמן הפעולה מתחלקים למספר קטגוריות, חלקם קשורים לצילוק הרקמה באיזור ההשתלה וזיהום חיידקי באזור הניתוח וחלקם קשורים לתזוזת האלקטרודות והמכשיר המושתל בכיס תחת העור.

המעטפה הביולוגית עוזרת להפחית את אחוז הסיבוכים הללו בצורה משמעותית בזכות החומר הביולוגי ממנו היא בנויה, ה ECM.

מה זה ECM?

Extracellular Matrix או בקצרה ECM, היא החלק ברקמות בעלי חיים שמקיף את התאים ומספק להם תמיכה מבנית. מעבר לפונקציה המבנית של המטריצה היא משמשת למגוון תפקידים, כגון הפרדת רקמות אחת מהשנייה ובקרה על תקשורת בין-תאית. בנוסף, היא מעכבת טווח רחב של גורמי גידול ומהווה מעין מחסן עבורם. שינויים בתנאים הפיזיולוגיים יכולים להפעיל פרוטאזות שישחררו את הגורמים ללא צורך בסינתזה שלהם מחדש.

המטריצה החוץ-תאית חיונית עבור תהליכים כמו גדילה, ריפוי פצעים ומניעת צילוק.

למי זה מתאים?

היתרונות הרבים של המעטפה הביולוגית מכסים את רוב שכבות האוכלוסיה העוברת השתלת מכשיר קיצוב/דפיברילציה לבבי.

בייחוד מטופלים צעירים ופעילים שצפויים לעבור מספר לא מבוטל של החלפות מכשירים בימי חייהם, ישנה חשיבות רבה לאופן החלמת כיס הקוצב בשל הקשר הישיר לקלות ההחלפה הבאה בעוד מספר שנים.

ומטופלים מבוגרים בעלי רקמה דקה ורגישה שפגיעים לשחיקת שכבות העור וסכנת פריצת המכשיר המושתל החוצה, המעטפה עוזרת להחלמת האזור, שיקום הרקמה מסביב ליצירת כיס בריא ומוזן ע"י כלי דם סביב הקוצב והפחתה משמעותית של הסיכוי לסיבוך מסכן חיים.

Dr. Niuton S. Koide MD, FACC
Cardiac Electrophysiologist in Las Vegas, Nevada

 Dr. Cantanzaro Webinar on ECM and S-ICD Implantation