מרפאת מעקב לקוצבי לב ודפיברילטורים מושתלים

מטופל/ת יקר/ה,
להלן מידע הקשור במעקב התקופתי אחר הקוצב/דפיברילטור שהושתל בגופך.
לאחר 10-14 ימים מיום ההשתלה תוזמן למרפאת הקוצבים לצורך הוצאת תפרים (במקרה והיה שימוש בהם) ובדיקת המכשיר המושתל.
לצורך בדיקת קוצב הלב/דפיברילטור, טכנאי קוצבים מניח מעל אזור קוצב הלב/דפיברילטור מכשיר מגנט עגול (נקרא WAND) שבעזרתו ניתן להתחבר למכשיר המושתל ,לבדוק את תפקודו ולשנות פרמטרים שונים לפי בקשת הרופא המטפל שלך. לעיתים תחובר במהלך הבדיקה גם לא.ק.ג על ידי הדבקת ארבע מדבקות על החזה או הזרועות.

IMG_4875

מה בודקים בבדיקות המכשיר התקופתית?
במהלך הבדיקה טכנאי הקוצבים בודק את הנתונים הבאים:
• מצב הסוללה והערכת הזמן הנחוץ לצורך החלפת המכשיר.
• הקלטות של אירועים לבביים שהוקלטו ונשמרו במכשיר המושתל.
• תקינות האלקטרודות המושתלות בלבך.
• בודקים את הפצע הניתוחי (בביקורים הראשונים).
• בדיקת אחוזי השימוש במכשיר.

מה מרגישים בזמן הבדיקה?
בדיקת הקוצב אינה התערבותית או מכאיבה ונמשכת 5-15 דקות. במהלך הבדיקה ייתכן ותחוש בשינויים בדופק הלב שלך. בשלב הראשון, נבדק קצב לבך ללא פעילות הקוצב, בזמן זה ייתכן ותחוש בסחרחורת או חולשה. בדיקה זו נמשכת מספר שניות ולאחריה הקוצב חוזר לתפקודו הרגיל. לאחר מכן, טכנאי הקוצבים ייקצב את לבך בקצב גבוה יותר מקצב לבך הרגיל וייתכן ותחוש הרגשה של דופק מהיר. גם בדיקה זו נמשכת מספר שניות ונערכת מספר פעמים (בהתאם לסוג הקוצב/דפיברילטור המושתל בגופך).

מה תדירות הבדיקה התקופתית?
תדירות הבדיקות נקבעת על ידי הרופא המטפל ומשתנה בהתאם למצבך הרפואי ולסוג המכשיר המושתל. בדרך כלל תוזמן לבדיקות מעקב כל 3-8 חודשים. לקראת סוף חיי המכשיר תוזמן בתדירות גבוהה יותר.

איזה מידע תקבל בתום הבדיקה?
בדרך כלל, בתום הבדיקה תקבל מהרופא המטפל מכתב "סיכום בדיקת קוצב" המיועד לרופא המשפחה/הקרדיולוג שעוקב אחריך בקהילה. במהלך הבדיקה תוכל לשאול את טכנאי הקוצבים על מצב הסוללה של המכשיר שמושתל אצלך. אנא זכור, המכשיר עובד באותה יעילות גם כשהסוללה עומדת על אחוזים בודדים בלבד ומתוכנת להמשיך לעבוד מספר חודשים גם לאחר שהמכשיר הכריז על הצורך בהחלפת המכשיר (ERI-Elective Replacement Indication).
קוצב הלב/דפיברילטור מתוכנת להקליט אירועים מסוגים שונים, במקרים רבים המכשיר מקליט אירועים קצרים מאוד ואין להם משמעות עבורך ואינם דורשים טיפול מיוחד, בכל מקרה טכנאי הקוצבים מקליט אירועים אלה ומעדכן את הרופא המטפל.
טכנאי הקוצבים יוכל לענות לשאלותייך בתשובות טכניות הקשורות לקוצב/דפיברילטור המושתל אצלך. שאלות הקשורות למצב לבך ולמצבך הכללי הנך מתבקש להפנות לרופא המטפל במרפאת הקוצבים ולא לטכנאי הקוצבים שאינו מוסמך לכך.
בסיום הבדיקה קוצב הלב/דפיברילטור חוזר לתפקודו הרגיל, כל שינוי בתכנות הקוצב/דפיברילטור נעשה לאחר התייעצות עם הרופא המטפל המאשר ומתעד את השינויים שבוצעו בתכנות.

 

* המידע ניתן לצורך חינוך ומתן מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקיף ומסודר ע"י הקרדיולוג המטפל שלך *

.