מחלות כלי דם –

מהי מחלת לב כלילית?

מחלת עורקים כליליים (CAD)

מחלת עורקים כליליים (CAD) נגרמת כתוצאה מהצרות הדרגתית של העורקים המספקים דם לשריר הלב. מחלה זו ידועה גם בשם מחלת לב כלילית או טרשת עורקים.

על מנת שיוכל לספק דם אל הגוף, על הלב עצמו לקבל אספקת דם עשירה בחמצן. אספקת הדם ללב מועברת דרך העורקים הכליליים.
במהלך חיינו, משקעים מזיקים של שומנים, סידן וחומרים אחרים עלולים להצטבר בחלק הפנימי של דפנות העורקים ולגרום להיצררויות. הצטברויות אלו, המכונות "רובד טרשת עורקים", גורמות לפגיעה באספקת הדם לשריר הלב ובכך עלולות לגרום לתעוקת חזה (לחץ), המכונה "אנגינה". במידה ומצב זה מחמיר, העורקים עלולים להיסתם לחלוטין ולגרום להתקף לב. מצב זה, המכונה מחלת עורקים כליליים, הוא אחד הגורמים העיקריים לתמותה.

תסמיני המחלה

מחלת לב כלילית עלולה להתפתח לאורך זמן רב ולעתים קרובות מחמירה מבלי להיות מאובחנת. פעמים רבות, התסמינים אינם מורגשים עד שהחסימה הופכת להיות מסכנת חיים. הצרויות מתגלות כשהלב צורך יותר חמצן, לדוגמא בזמן פעילות גופנית ומאמץ.

חולה הסובל ממחלת עורקים כליליים עלול לסבול מתסמינים הכוללים :

אנגינה פקטוריס, שלעתים באה לידי ביטוי רק בזמן מאמץ. בדרך כלל מורגש לחץ חזק, תעוקה או כאב בחזה. הכאב לעיתים מקרין לזרועות, ללסת, לגב, לצוואר או לבטן- ולכן לא תמיד משייכים אותו ללב. "התקפים" אלו הם זמניים ולעיתים אורכים מספר שניות או דקות.
הפרעות משמעותיות בקצב הלב, כגון פעימה נוספת או פעימה חסרה.
דופק חלש ולא סדיר.
קוצר נשימה
כחלון מסביב לשפתיים.
התנפחות הגפיים הנגרמת כתוצאה מעודף נוזלים בגוף (בצקת).
בחילות והקאות.
היות ומחלת לב כלילית הינה מחלת לב כרונית, הסיכון להפרעות קצב מסכנות חיים, התקפי לב או אי ספיקת לב עולה באופן משמעותי עם הזמן.

 

טרשת: הצרות של כלי הדם

עם העליה בגיל, וככל שרמות הכולסטרול בדם עולות, מצטברות תרכובות שומניות מתחת לשכבה הפנימית (שכבת האינטימה) של דפנות העורקים. תרכובות אלו עלולות לגרום להסתיידות והתקשות של דפנות העורקים – מצב הנקרא טרשת. התעבויות בודדות של דופן העורק ,מוכרות בשם רובד טרשתי. התעבויות חמורות של הדפנות ,עלולות לגרום להיצררויות של העורקים. מצב הנקרא סטנוזיס המעכב את זרימת הדם כך שפחות דם זורם לרקמות הנמצאות מאחורי ההצרות.
התהוות של סטנוזיס

טרשת

טרשת עורקים כליליים

כאשר ההצרות בעורקים הכליליים משמעותית, החולה עלול לחוש תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) במהלך פעילות גופנית, בייחוד כאשר טמפרטורת הסביבה נמוכה. הפגיעה בעורקים המובילים דם לשריר הלב עצמו עלולה לגרום לאוטם בשריר הלב.

טרשת עורקים היקפית

כאשר העורקים המובילים דם אל הרגליים עוברים הצרות משמעותית, החולה עלול לחוש התכווצויות וכאבים באזור הישבן או הרגל בזמן הליכה. הכאב יחלוף כאשר החולה יעמוד ללא תזוזה, אך ישוב עם החזרה להליכה.