קוצב לב- טיפול בברדיקרדיה (קצב לב איטי)

מהו קוצב לב?

קוצב לב הוא מכשיר הנועד לטפל בחולים שלבם פועם בקצב אטי מדי, תופעה המכונה ברדיקרדיה. ברדיקרדיה מתרחשת כאשר ישנה פגיעה במערכת ההולכה הטבעית של הלב ועלולה לגרום לתחושת סחרחורת, עייפות ובמקרים מסוימים אף אבדן הכרה. ישנם  סוגים שונים של ברדיקרדיה הנוצרים ממחלות שונות באזורי ההולכה של תאי הלב. לדוגמה: תסמונת הסינוס החולה, חסם הולכה של הקוצב המשני (AV Block), סינדרום Brady-Tachy ועוד.

ברדיקרדיה ניתן לאבחן באמצעות תשאול המטופל וביצוע אלקטרוקרדיוגרמה (תרשים א.ק.ג.). לעתים ידרוש הרופא ביצוע בדיקת א.ק.ג. במאמץ או הכנסת מכשיר א.ק.ג. תת עורי.

כיצד פועל קוצב הלב?

גירויים חשמליים ליצירת קצב נורמלי

קוצב הלב, מושתל באזור החזה, מתחת לעור, ומחובר לאלקטרודות המושתלות בפנים הלב. הוא מנטר באופן רציף את הפעילות החשמלית של הלב וכאשר אינו חש את הדופק שהוגדר לו, שולח גירוי חשמלי ובכך שומר על דופק סדיר ובריא. מספר האלקטרודות המושתלות נגזר מהאינדיקציה להשתלת הקוצב וייקבע על ידי הרופא המטפל טרם ביצוע ההשתלה. מספר האלקטרודות המושתלות יקבע את סוג הקוצב הנדרש, בהתאם למצבו הקליני של המטופל.

 

קוצב הלב המושתל מורכב ממעגל חשמלי קטן וסוללה. אלקטרודה אחת או יותר מחברות את הקוצב אל פנים הלב ובכך מתאפשרת יכולת חישה וקיצוב בעת הצורך. תפקיד האלקטרודות לקלוט ולהעביר את הסיגנלים החשמליים הטבעיים המתפשטים בלב אל הקוצב ולהפעיל  את שריר הלב על ידי שליחת גירוי חשמלי מהקוצב בהעדר סיגנלים אלו.

הקוצב המושתל מכיל סוללה חזקה המחזיקה לאורך שנים רבות (בדגמי הקוצב החדישים לעתים מספיקה הסוללה ל-14 שנים ואף יותר). בתום חיי הסוללה מחברים קוצב חדש לאלקטרודות המושתלות בלב.

 

השתלת קוצב לב- סרט הדרכה

קוצב לב חד לשכתי קוצב לב דו לשכתי

קוצבי לב מחולקים לקוצבי לב חד לשכתיים או קוצבי לב דו לשכתיים . קוצבי לב חד לשכתיים הם בעלי אלקטרודה אחת המחוברת לאחד מהלשכות. בדרך כלל לחדר הימני ולפעמים לעלייה הימנית.

CRM, Bradykardietherapie, Herzschrittmacher, Illustration

קוצבי לב דו לשכתיים מחוברים ללב ע"י שתי אלקטרודות דקות. אחת בעלייה ושנייה בחדר (ראה תמונה). זה מאפשר להם לנטר גם את החדר וגם את העלייה ולקצב אותם בהתאם. העובדה שהקיצוב יכול להתבצע גם בחדר וגם בעלייה  מאפשרת תגובה יותר מותאמת למצב הפיזיולוגי.

אורך חיים של קוצב לב

קוצב לב מוטען ע"י סוללה. כמו בכל הסוללות גם לסוללה של קוצב הלב יש אורך חיים. כשמסתיימת הסוללה יש להחליף את קוצב הלב. קשה לצפות מראש את חיי הסוללה היות ותלוי בשימוש שנעשה בקוצב הלב.  בדרך כלל קוצב לב מחזיק זמן רב -כ 8 שנים ויותר.

מעקב סדיר אצל הרופא  במסגרת מרפאת מעקב קוצבים מבטיח שקוצב הלב יוחלף לפני שהסוללה תהיה חלשה מידי . הפרוגרמר שבו משתמשים לבדיקה חיצונית של המכשיר ידווח לרופא על התרוקנות הסוללה מספר חודשים לפני הזמן.  במקרה וקוצב הלב מחובר למערכת  הניטור מרחוק    BIOTRONIK HOME MONITORING  הרופא יקבל דווח עקבי על מצב הסוללה של הקוצב.

 

חיישנים לזיהוי מצבי לחץ

לקוצבי לב רבים ישנו חיישן שבאופן אוטומטי מתאים את קצב העברת הגירוי לפעילות הגופנית של המטופל. החיישן מגיב לרמות שונות של לחץ כאשר המטופל רץ,שוחה, הולך או עובד וגורם לקוצב הלב לקצב את הלב במהירות גבוהה יותר.
קוצבי הלב החדשנים ביותר של חברת Biotronik  יכולים גם להגיב ללחצים נפשיים כגון : כשהמטופל צופה בסרט מתח או כשקורה משהו לא צפוי וקצה הלב מואץ ולחץ הדם עולה..

השתלת קוצב לב

כיום , השתלת קוצב לב היא פעולה שגרתית. המכשירים שבהם משתמשים הנם קטנים מאד וניתנים להשתלה בהרדמה מקומית בפחות משעה.
הניתוח מתבצע בחדר הצנתורים בתנאים סטריליים ובהרדמה מקומית ואורך כשעה .
הקוצב מוחדר בחלקו העליון של בית החזה, דרך חתך קטן אל מתחת לעור (צד ימין או שמאל) ב"כיס קטן". קצה האלקטרודה מועבר דרך כלי דם (וריד) אל תוך הלב. הסוללה תונח מתחת לעור באזור החתך.
במהלך השתלת הקוצב המטופל מנוטר על ידי מכשירי בקרה המאפשרים מעקב ורישום כל הפרטים הרצויים והחשובים להשתלה.

ברגע שהאלקטרודות מונחות במצב האופטימלי הן נבדקות ומחוברות לקוצב הלב. בסוף הפעולה נתפר ה"כיס" .
קיימים סיבוכים אפשריים בכל ניתוח , אך בהשתלת קוצב הסיבוכים נדירים ביותר. גם כשהם קורים הם בדרך כלל אינם מסכני חיים. סיבוכים עלולים להיות : דימום מקומי של הפצע, זיהום של האלקטרודות או אזור הקוצב. יש לפנות מיד לרופא אם קיים כאב, אי נוחות, או אדמומיות שהולכת וגדלה באזור הצלקת.