אי ספיקת לב

 

אפשרויות טיפול באי ספיקת לב

לצערנו, אין תרופת פלא לטיפול באי-ספיקת לב למטופלים. הטיפול בדרך כלל יכלול שילוב של תרופות שונות, עם תלות במצב הרפואי ובחומרתו.

כבר כמה זמן שמשתמשים במעכבי ACE להרחבת כלי הדם, הורדת לחץ הדם ומניעת גדילה של שריר הלב.

בנוסף, פעמים רבות משתמשים בחוסמי ביתא לחיזוק הלב.

משתנים בדרך כלל יעילים למניעת הצטברות מים בגוף.

טיפול באי ספיקת לב באמצעות קוצב תלת לשכתי- CRT

הלב המוחלש מנסה תחילה לפצות עבור הדרישות העולות של מחלת הלב על ידי שאיבה חזקה יותר. זה גורם לשריר הלב לא רק לגדול, אך גם להתעבות ולהתחזק. השינויים האלו במבנה הלב גורמים לחצאי הלב הימני והשמאלי להתכווץ בצורה לא מתואמת.

תאי השריר של הלב מתכווצים באטיות ויוצרים רקמה חיבור המעכבת את העברת הסיגנלים החשמליים. התוצאה היא הפרעות של קצב הלב. אם קצב הלב הופך להיות לא סדיר מדי, כוח השאיבה של הלב נכשל ואיתו אספקת הדם והחמצן לגוף.

כשליש מהמטופלים בעלי אי ספיקת לב סובלים מהפרעות קצב לב מהירות או איטיות. בדיקות א.ק.ג מראות לרוב עקומת קומפלקס מורחב ועקומה עם צורה שונה מהרגיל, המאובחנת על ידי הרופא כחסם צרור הולכה שמאלי (left bundle branch block).

החדר השמאלי של הלב אינו מתכווץ במהירות או בתיאום מספיק. מספר אזורים של החדר השמאלי כבר סיימו את ההתכווצות, כאשר האזורים האחרים אפילו לו החלו עדיין את ההתכווצות. ההתכווצות הלא ששוויונית של לשכות הלב מובילה לתנועה מעורבלת של הדם בלשכות הלב ומצמצמת את זרימת הדם מהלב.

מערכת קיצוב תלת לשכתית מושתלת (CRT) עוזרת ברוב המקרים למטופלים עם הפרעה במערכת ההולכה הלבבית. המכשיר גורם להרמוניה ולסנכרון של שני צדי הלב על ידי העברת פולסים חשמליים בצורה מתמדת. תנועות השאיבה של לשכות הלב לא נשלטות יותר על ידי הלב, אלא נשלטות מלאכותית על ידי מכשיר ה-CRT. דבר המאפשר ללשכות הלב להתכווץ עתה בצורה מסונכרנת, ובכך משפר את זרימת הדם מהלב.

טיפול באי ספיקת לב באמצעות קוצב תלת לשכתי (CRT)- מכשירים משולבי קוצב או דפיברילטור

מכשירי CRT קיימים בשתי גרסאות: בעלי פונקציות של דפיברילטור (CRT-D) או של קוצב (CRT-P), כתלות אם לב המטופל פועם מהר מדי או לאט מדי. מרבית המטופלים בעלי אי ספיקת לב סובלים מהפרעות קצב מהירות ולכן נמצאים בסיכון למות מדום לב. פעמים רבות, שרירי הלב שניזוקו גורמים לפעילות לב לא תקינה ובמקרה הגרוע ביותר גורמים להפעלת שרשרת של תגובות שמובילה לפרפור חדרים. מערכת קיצוב תלת לשכתית מושתלת בעלת פונקציות של דפיברילטור (CRT-D) מסנכרנת את פעימות הלב אך גם מטפלת בהפרעת הקצב מסכנת החיים של פרפור חדרים.

השתלה של מערכת קיצוב תלת לשכתית (CRT) זהה להשתלת קוצב או דפיברילטור. הניתוח מתבצע תחת הרדמה מקומית וטשטוש.

השתלת מכשיר ה-CRT נעשית דרך חתך קטן בצד השמאלי של הגוף, באיזור עצם הבריח. הרופא מוביל שלושה כבלים (אלקטרודות) דקים ומבודדים דרך הוריד אל הלב. האלקטרודות ממוקמות בלב בעזרת שימוש במסך רנטגן. הרופא מוביל את האלקטרודות דרך הוריד אל העלייה הימנית והחדר הימני. האלקטרודה השלישית, של החדר השמאלי, ממוקמת בעורק הכלילי, ומדמה באופן מהימן את החדר השמאלי מחלקו החיצוני של הלב.

כאשר האלקטרודות ממוקמות כהלכה, הרופא מחבר את שלושתן למכשיר ה-CRT ובודק אותן. הגדרות מערכת ה-CRT יותאמו בצורה הטובה ביותר למטופל- ויכללו ניטור מרחוק על ידי מערכת ה-Home Monitoring, במידה וניתנת ליישום. לאחר שהכול נעשה ופועל בצורה האופטימלית, הרופא מחביא את המכשיר המושתל ב"כיס" באזור שרירי החזה, מתחת לעצם הבריח ותופר בעזרת מספר תפרים.

מרכיבים של מערכת ה-CRT

מערכת הקיצוב התלת לשכתית (CRT) מורכבת ממכשיר בעל סוללה ומעגלים חשמליים ומשלוש אלקטרודות. מכשירי ה-CRT המתפקדות גם כדפיברילטור כוללות בתוכם גם רכיב של קבל לטעינה של שוק חשמלי. האלקטרודות מחברות את המכשיר המושתל לעלייה הימנית ולשני חדרי הלב, מקליטות את קצב הלב ושולטות בפעולת השאיבה.